Click on highlighted artist and company names listed below to view a video excerpt of their performance via Jacob's Pillow Dance Interactive.

1999

Ted Shawn Theatre:
Nina Ananiashvili and Principals of the Bolshoi Ballet
Batoto Yetu
Trisha Brown Company
Martha Clarke
Carmen de Lavallade
Pierre Dulaine & Yvonne Marceau
Grupo Corpo Brazilian Dance Theater
Julie Kent & Robert Hill
Melanie LaPatin & Tony Meredith
Limon Dance Company
Los Munequitos de Matanzas
Donald McKayle
Mark Morris Dance Group
Michael Moschen
Parsons Dance Company
Ann Reinking
Paul Taylor Dance Company
Cartier Anthony Williams

Doris Duke Theatre:
33 Fainting Spells
Ronald K. Brown/Evidence
Jane Comfort and Company
Sean Curran Company
Empty Tradition/City of Peonies
Pepatian
Teatro Hugo & Ines
Doug Varone and Dancers

Inside/Out:
8 & Ah 1
A Ballet Legacy Workshop
Janis Brenner & Dancers
Wally Cardona Quartet
Charms of the Night Sky / Dave Douglas
Cortez & Co. [Contemporary/Ballet]
Cultural Traditions Workshop
Maura Nguyen Donohue / Jennifer Kayle
Gina Gibney Dance
Margie Gillis
Heidi Henderson
Jazz on Broadway Workshop
Mills & Payne Dance
Modern Traditions Workshop
Ben Munisteri
M'Zawa Danz
Sara Sweet Rabidoux
RosyCo. / Kota Yamazaki
School of Dance Connecticut's Touring Ensemble
Seventh Principle
Slavic Soul Party
Testi di Bosca
Vanaver Caravan
Abby Yager & Ming-Lung Yang/Fritha Pengelly
Young Dancemakers Company
The Young Hoofers

Fall Co-Presentation with MASS MoCA:
STREB

 

1998

Ted Shawn Theatre:
American Indian Dance Theatre
Ballet Hispanico
Merce Cunningham Dance Company
Jose Greco II Flamenco Dance Company
Marvin Hamlisch
Jazz Tap Ensemble
Miami City Ballet
Mark Morris Dance Group
Paul Taylor Dance Company
Tharp!

Doris Duke Theatre:
Donald Byrd/The Group
Ann Carlson
Jazzdance by Danny Buraczeski
Susan Marshall & Company
Dianne McIntyre & Lester Bowie
Bebe Miller Company
Meredith Monk/The House
Malavika Sarukkai
Urban Bush Women

On the grounds:
Joanna Haigood/Zaccho Dance Theatre

Inside/Out:
33 Fainting Spells
bopi's black sheep/Kraig Patterson
Choreography Workshop
Cortez & Co.
Cultural Traditions Workshop
Chuck Davis & Musicians
Gail Gilbert Dance Ensemble
Gotham Group Dance
Allyson Green & Dancers
Pat Hall & Pam Patrick
Aleta Hayes & Group
Guta Hedewig and Nami Yamamoto
The Improvisation Project
Jazz Workshop
Modern Traditions Workshop
Paul D. Mosley Dance, Inc.
New World Theater
nicholasleichterdance
The Perks Dance Music Theatre
Susan Rose and Dancers
Shiloh Seventh Day Adventist Youth Gospel Choir
Thingsezisee'm Dance/Theater
Reggie Wilson/Fist and Heel Performance Group

 

1997

Ted Shawn Theatre:
Merce Cunningham Dance Company
Dance Theatre of Harlem
Carmen de Lavallade
Mark Dendy
Jennifer Gelfand & Robert Wallace
José Greco II
Bill Irwin
Jazz Tap/Hip Hop Festival
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company
Elizabeth Koeppen
Limon Dance Company
Lyon Opera Ballet
Mark Morris Dance Group
Stockholm/59˚ North
Elizabeth Streb/Ringside
Edward Villella

Doris Duke Theatre:
Donald Byrd/The Group
David Dorfman Dance
Eiko & Koma
Lakshmi
Meredith Monk
Muntu Dance Theatre & Curubande
Dana Reitz/Jennifer Tipton
Pilar Rioja
Min Tanaka

Inside/Out:
Albany/Berkshire Ballet
Pedro Alejandro Dance & Dancers
Bamidele Dancers and Drummers
Cello Movement Theater
Li Chiao-Ping
Cornfield Dance
Cortez & Co. [Contemporary/Ballet]
Susan Dibble Dance Theatre
Leslie Dworkin & Kent De Spain
Doug Elkins Dance Company
Goldhuber & Latsky
Joanna Haigood/Zaccho Dance Theatre
Jazz Workshop
Roko Kawai
Myung Soo Kim
Susan Marshall
Men's Dances Workshop
Modern Traditions Workshop
Philadelphia Festival Ballet
Marta Renzi & The Project Company
Claudia Jill Stoltman and Dancers
Voloshky Ukrainian Dance Ensemble
Wanichigu Dance Co. of Honduras

 

1996

Ted Shawn Theatre:
Garth Fagan Dance
Feld Ballets/NY & Kids Dance
Erick Hawkins Dance Company
Gregory Hines
Hubbard Street Dance Company
Miami City Ballet
Mark Morris Dance Group
Nikolais & Murray Louis Dance
Jimmy Slyde & Friends
Paul Taylor Dance Company
Dianne Walker

Doris Duke Theatre:
Peggy Baker Solo Dance
Maria Benitez Teatro Flamenco
Everett Dance Theatre
Molissa Fenley
Jazzdance by Danny Buraczeski
Jonathan Lunn, Chan Moly Sam & Sam-Ang Sam
Pick Up Performance Company
Cleo Parker Robinson Dance Ensemble
Malavika Sarukkai & Musicians
Min Tanaka & Cecil Taylor

Music:
Barbara N. Howard
New Life Recovery Choir
Bross Townsend Quartet
Western Massachusetts District Choir

Inside/Out (partial list):
Art Bridgman/Myrna Packer
Chamecki-Lerner
Gail Gilbert
David Grenke
Andrea Mills
Modern Jazz Workshop
Modern Traditions Workshop
David Parker & The Bang Group
Pink Inc.
Claire Porter
Lisa Race
Marta Renzi & The Project Company
Mary Seidman & Dancers
Ellen Sinopoli Dance Company
Michelle Spencer
Taylor 2
Paul Taylor Workshop
Reggie Wilson/Fist & Heel Performance Group
Ellis Wood

 

1995

Ted Shawn Theatre:
American Indian Dance Theatre
Ballet British Columbia
Batsheva Dance Company
Trisha Brown Company
Hubbard Street Dance Chicago
Mark Morris Dance Group
Parsons Dance Company
Toronto Dance Theatre
White Oak Dance Project

Doris Duke Theatre:
Joe Chvala & the Flying Foot Forum
Eiko & Koma
Jazzdance by Danny Buraczeski
Shobana Jeyasingh Dance Company
Paula Josa-Jones/Performance Works
Ralph Lemon Company
Liz Lerman Dance Exchange
Uno Man
Mitsuyo Uesugi
Urban Bush Women
Llory Wilson's Tallulah Dance Company

Inside/Out (partial list):
8 Lives Dance Collective
Avila/Weeks Dance
Bludance Theatre
Community Dance Workshop
Dennis Diamond
Everett Dance Theatre
Kinswoman Project
Modern Traditions Workshop
Repertory/Etudes Project
Tom Truss

 

1994

Ted Shawn Theatre:
Dayton Contemporary Dance Company
Garth Fagan Dance
Margie Gillis & Robert LaFosse
Martha Graham Dance Company
Les Grands Ballets Canadiens
Margaret Jenkins Dance Company
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company
Mark Morris Dance Group with Yo-Yo Ma
Nederlands Dans Theater 3
Parsons Dance Company
Philadanco
Rhythm in Shoes
Russian American Ballet Project
Urban Bush Women

Doris Duke Theatre:
Ron Brown/Evidence
Trisha Brown Company
Chandralekha Group
Contraband
Dondoro
Eiko & Koma
Everett Dance Theatre
Pat Graney Company & Billy Tipton Memorial Saxophone Quartet
Jazzdance by Danny Buraczeski
Polly Motley & Pep Ramis
Los Munequitos de Matanzas
Tere O'Connor Dance
ODC/San Francisco

Inside/Out (partial list):
8 Lives Dance Collective
Bludance Theatre
Cambodian Artists Project
Choreography Workshop
Peggy Florin
International Improvisation Workshop
Risa Jaroslow & Dancers
DJ McDonald & Dancers
Modern Traditions Workshop
Sara Pearson/Patrik Widrig & Company
Repertory/Etudes Project
Tom Truss/education/community Workshop

 

1993

Ted Shawn Theatre:
Ballet British Columbia
Kim Bears
Merce Cunningham Dance Company
Dayton Contemporary Dance Company
Garth Fagan Dance
Hubbard Street Dance Chicago
Jazz Tap Ensemble
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company
Demetrius A. Klein
Ralph Lemon
Mark Morris Dance Group
ODC/San Francisco
Philadanco
Paul Taylor Dance Company

Doris Duke Theatre:
Timothy Buckley
Penny Campbell
Eiko & Koma
Danny Grossman Dance Company
Cie Herve-Gil
Jazzdance by Danny Buraczeski
Margaret Jenkins Dance Company
Kumiko Kimoto
Stephan Koplowitz & Company
Steve Krieckhaus
Ralph Lemon Company
Les Guirivoires of Rose Marie Guiraud
Mal Pelo
Victoria Marks Performance Company
Susan Marshall & Company
Sarah Skaggs Dance Company
Suprapto Suryodarmo

Inside/Out (partial list):
Sandra Burton
Cambodian Music & Dance
Choreography Workshop
Martha Armstrong Gray
Improvisation Workshop
Demetrius Klein Dance Company
Stephen Koplowitz & Company
Miriam Mahdaviani
DJ McDonald/DeSisto School
Modern/Jazz Workshop
Music & Dance of Cambodia
Marta Renzi
Repertory/Etudes Project
Susan Sgorbati
Taylor 2
Zaccho Dance Theatre

 

1992

Ted Shawn Theatre:
Ballet Concierto de Puerto Rico
Ballet de Ville
Fred Darsow Dance Company
Carmen de Lavallade & Ulysses Dove
Garth Fagan Dance
Allegra Kent with Hetty King & Medhi Bahiri
Liz Lerman Dance Exchange
Limon Dance Company
Men Dancers: The Ted Shawn Legacy
Mark Morris Dance Group
Parsons Dance Company
Philadanco
Gary Pierce & Gayle Bowidas
Rhythm in Shoes

Doris Duke Theatre:
Timothy Buckley
Laurie Carlos
Danat Danza
Everett Dance Theatre
Pat Graney Company
Margarita Guergue
Margaret Jenkins Dance Company with Rinde Eckert
Mudances
Music & Dance of Cambodia
Lisa Nelson
Dennis O'Connor
ODC/San Francisco
Steve Paxton
Pepatian
Wendy Perron
Koichi Tamano
Monica Valenciano

Music:
The Klezmatics
Los Pleneros de la 21
Simon Shaheen's Near Eastern Ensemble
Western Massachusetts District Choir

Inside/Out (partial list):
Ballet Project
Lori Brungard
Choreography Workshop
Jane Comfort & Company
Dance Compass
Susan Dibble
Stephan Koplowitz
Modern/Jazz Workshop
New Dance Workshop
Repertory/Etudes Workshop

 

1991

Ted Shawn Theatre:
Ballet Chicago
Trisha Brown Company
Dayton Contemporary Dance Company
Garth Fagan Dance
Margaret Jenkins Dance Company
Lar Lubovitch Dance Company
Music & Dance of Cambodia
New Amsterdam Ballet
Parsons Dance Company
Pilobolus Dance Theatre
Russian Village Festival
Steps Ahead
Zenon Dance Company

Doris Duke Theatre:
Ballet Repertory Project
Johanna Boyce
Timothy Buckley
Ann Carlson
Cie Herve-Gil
Denishawn Repertory Dancers
Everett Dance Theatre
Guillermo Gomez-Pena
Pat Graney Company
Lucas Hoving
Paula Josa-Jones Performance Works
Pooh Kaye
Kenneth King
Ralph Lemon Company
Los Angeles Contemporary Dance Theatre
Jeff McMahon
Muntu Dance Theatre
Long Nguyen
Stuart Pimsler Dance & Theater
Pam Quinn & Michael O'Connor
Senza Tempo
Vanaver Caravan
Diane Waller Visual Theatre Performance
Wayang Kulit: Shadow Puppet Theater of Java
Sharon Wyrrick
ZeroMoving Dance Company

Music Series:
C.D. Hawkins Singers
Abdullah Ibrahim & Ekaya
Tailgaters Tales with Craig Harris
Donald Vials & Salvation Corporation
Marlies Yearby & Gary Sojkowski

Inside/Out (partial list):
Richard Colton
Fred Darsow
Jacob's Pillow Men Dancers
Laurie McLeod

 

1990

Ted Shawn Theatre:
American Ballroom Theater
Ballet Chicago
Gary Chryst
Dance Theatre of Harlem School Ensemble
Dayton Contemporary Dance Company
Hubbard Street Dance Company
Bill T. Jones/Arnie Zane & Company
Latin Empire
Monnaie Dance Group/Mark Morris
Johan Renvall & Stars of American Ballet
Paul Taylor Dance Company
Urban Bush Women
Vanaver Caravan

Studio/Theatre:
Alien Comic
Mark Anderson
Molissa Fenley
Joseph Holmes Dance Theatre
Liz Lerman & the Dance Exchange
Michael Moschen
Muntu Dance Theatre of Chicago
O Vertigo Danse
Russian Village
Carmelita Tropicana
Gayle Tufts with Tom Judson

Music Series:
Lester Bowie's Brass Fantasy
Jazz Expansions: Vinny Golia, Mark Harvey & Walter Thompson
Marion Williams
Tahuantinsuyo
Turtle Island String Quartet
The Voices Supreme

Inside/Out (partial list):
Cyrus Cassels
Terese Freedman & Jim Coleman
Wendy Woodson

Performers: 1990-1999

Many more performance opportunities became possible with the opening of a new space, originally known as the Studio/Theatre (now the Doris Duke Theatre). Ted Shawn's centennial was celebrated with a commissioned program called Jacob's Pillow's Men Dancers, which later toured internationally.

The History
web site by AvenueVERVE